Samorządowe Przedszkole nr 1 w Przeciszowie
-
-
Kalendarium
Niedziela, 2024-05-19
Imieniny: Celestyny, Iwony
-
Kartka z kalendarza
-
Statystyki
- Odwiedziny: 320217
- Do końca roku: 226 dni
- Do wakacji: 33 dni
Scenariusz zajęć otwartych grupa 3 latki
Temat zajęcia: „O misiu, który szanował książki- czyli jak szanować i dbać o wygląd książki na co dzień, zajęcia otwarte integrujące środowisko rodzinne i przedszkolne”
Scenariusz zajęć otwartych grupa 3 latki
Temat zajęcia: „O misiu, który szanował książki- czyli jak szanować i dbać o wygląd książki na co dzień, zajęcia otwarte integrujące środowisko rodzinne i przedszkolne”
Data: 22.11.2022r
Ilość dzieci: 18 dzieci
Cele główne:
-Kształtowanie szacunku do książki i dbania o jej wygląd
- Rozwijanie zainteresowania książką;
- Wspólne oglądanie przez rodzica i dziecko książek z przedszkolnego Kącika Książki;
-Integrowanie środowiska rodzinnego i przedszkolnego;
- Rozwijanie współpracy pomiędzy przedszkolem a rodzicami;
-Prezentacja umiejętności dzieci oraz efektów działań grupy;
Cele szczegółowe:
Dziecko
- wie jak należy dbać o książki;
- interesuje się słowem czytanym;
- prezentuje zdobyte dotychczas umiejętności;
- wykonuje samodzielnie ozdobę bożonarodzeniową;
Metody
-Aktywizujące: burza mózgów
- Oglądowe: pokaz obrazkowy
Formy Pracy:
-Grupowe, Zbiorowe, Indywidualne
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, pluszowy miś, książki, plansze obrazkowe, pendrive;
Przebieg zajęć
- Wstęp
Piosenka na powitanie „Siedzę w kole grzecznie”- ilustrowanie ruchem treści piosenki
- Część główna
- Prezentacja Misia, przyjaciela dzieci. Wspólne omówienie jego wyglądu, zwrócenie uwagi na znajomość części ciała przez dzieci. N. prezentuje zainteresowania Misia: czytanie książek oraz spacery.
- Zabawa muzyczno-ruchowo „Ja jestem niedźwiadek”
Dzieci wspólnie z Rodzicami odtwarzają ruchy zgodnie z piosenką śpiewaną przez N.
Jedna łapka, druga łapka
ja jestem niedźwiadek,
trzecia łapka, czwarta łapka
a to misia zadek.
Lubię miodek, kocham miodek
podkradam go pszczółkom
jedną łapką, drugą łapką
albo wciągam rurką.
- Masażyk relaksacyjny- Pogoda na spacer
Rodzice wykonują masażyk dzieciom na ich pleckach wg wskazówek oraz treści rymowanki, potem następuje zmiana- dziecko masuje Rodzica
Idą misie na spacerek tup tup tup
A jesienny dmie wiaterek fiu fiu fiu
Już w kałuży skaczą misie chlap chlap chlap
Z chmurek deszcz na ziemię leci kap kap kap
Kiedy deszcz już mocno pada pac pac pac
Wraca do domu misiów w Gromada klap klap klap
- Pogadanka na temat szanowania i obchodzenia się z książkami
Pytania N. do dzieci- burza mózgów:
- Kto ma w domu książki?
- Jak traktujemy książkę?
- Czego nie wolno robić z książką?
Prezentacja obrazkowa zasad korzystania z książek, zwrócenie uwagi na Kącik Książki w Sali przedszkolnej
- Zabawa ruchowa do piosenki „Jadą, jadą misie”- wspólnie z rodzicami
Rodzice wraz z dziećmi tworzą wieloosobowe pociągi. Nauczycielka rozdaje pasażerom kolorowe bilety. Uczestnicy zabawy wykonują improwizację ruchową zgodnie ze słowami piosenki. Na przerwę w muzyce, po każdej kolejnej zwrotce na stacji wysiadają osoby z określonym kolorem biletu ( np. czerwony). Zabawa kończy się, gdy wszyscy pasażerowie opuszczą „zaczarowany pociąg”.
Jadą jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
Przyjechały do lasu narobiły hałasu
Przyjechały do boru narobiły rumoru
Jadą jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
A misiowa jak może prędko szuka w komorze
Plaster miodu wynosi pięknie gości swych prosi
Jadą jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
Zjadły misie plastrów sześć
I wołają „jeszcze jeść"
Jadą jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
Przyjechały do lasu narobiły hałasu
Przyjechały do boru narobiły rumoru
- Zabawa paluszkowa „Usypianie niedźwiadków” - integracja Rodziców i dzieci
Mama niedźwiedzica cztery misie miała
co wieczór je czule łapką swą głaskała
pierwszego po uchu
drugiego po brzuchu
trzeciego po brodzie
czwartego po nodze
czule je tuliła i cicho mruczała
póki nie zasnęła misiów czwórka cała
- Zakończenie
Podziękowanie za udział w zajęciach, wręczenie pieczątek motywacyjnych Rodzicom oraz dzieciom, zaproszenie na wspólne warsztaty bożonarodzeniowe.
mgr Klaudia Czarny